Jakie zabawki edukacyjne są najlepsze dla przedszkolaka?

 
Jakie zabawki edukacyjne są najlepsze dla przedszkolaka?
 

Zabawki edukacyjne to obecnie jeden z najmodniejszych trendów związanych z wychowaniem dziecka. W Polsce zdobywają one coraz większa popularność, zarówno wśród rodziców dzieci w wieku niemowlęcym i przedszkolnym, jak i szkolnym.

Zainteresowanie tymi produktami wzmaga się także po pozytywnych opiniach wydawanych przez dziecięcych psychologów oraz pedagogów, którzy w produktach tych widzą możliwość rozwijania umiejętności manualnych i intelektualnych maluchów. Co warto o nich wiedzieć?

Moda na zabawki edukacyjne przywędrowały do nas z zachodu, jednak myli się ten kto powie, że nie było ich wcześniej w Polsce. Już w latach 50. i 60. polscy producenci zabawek oraz zagraniczne firmy związane z blokiem wschodnim oferowały ciekawe produkty, których zadaniem było rozwijanie kreatywności oraz umiejętności logicznego myślenia u dzieci. Do takich zabawek zaliczano przede wszystkim wszelkie układanki, klocki, ale i bardziej skomplikowane produkty. Współcześnie także wielu polskich producentów specjalizuje się w oferowaniu zabawek edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku. Istotny jest także fakt, że wiele z tych zabawek jest tworzonych z drewna – dzięki temu zabawka jest nie tylko pomocna w rozwoju dziecka, ale i ekologiczna.


Jakie zabawki edukacyjne kupować?

 

Wybór zabawki edukacyjnej powinien być podyktowany przede wszystkim wiekiem malucha. Inne produkty kupimy raczkującym dzieciom do pierwszego roku życia, a inne dla przedszkolaków. Najpopularniejsze okazują się wspomniane wcześniej układanki i klocki. Producenci często dołączają do produktu informację, dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są klocki – to spore ułatwienie dla rodzica. Klocki i układanki dostępne są w fantazyjnych formach i kolorach, przez co dodatkowo zachęcają dziecko do ich wykorzystania. Regularne korzystanie z klocków i układanek pomaga w rozwijaniu pamięci wzrokowej, umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia.

Drugim rodzajem zabawek o charakterze edukacyjnym są układanki wspierające rozwój manualny rąk. Zazwyczaj są one przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym, kiedy ma nie ma obawy, że dziecko nierozważnie weźmie element układanki do ust i połknie. Poza układankami popularne są również zabawki związane z układaniem koralików na dołączonej do zestawu makiecie czy ich nanizanie na sznurek. Szczególnie ta ostatnia opcja jest atrakcyjna dla małych dziewczynek, gdyż mogą one samodzielnie tworzyć dziecięcą biżuterię!

Wiele rodziców stawia na zabawki interaktywne, wydające dźwięki. Są one najczęściej dedykowane dla niemowląt, które skupiają swoją uwagę na dźwiękach, starają się je naśladować. Dzięki temu stopniowo rozwija się ich aparat mowy oraz umiejętność koncentrowania się.

 

 

Gry pamięciowe

 

Zabawka edukacyjna dla przedszkolaka

Kolejny typ zabawek edukacyjnych to tablice z obrazkami, gry memo – wspomagają one rozwijanie pamięci. Kiedy dziecko zaczyna poznawać w przedszkolu czy zerówce litery można przejść do nieco bardziej skomplikowanych zabawek – zazwyczaj ich celem jest dopasowanie obrazka do podpisu czy samodzielne tworzenie prostych słów z liter umieszczonych na klockach.

O zaletach wykorzystywania zabawek edukacyjnych wiele mówi się w gronie pedagogów oraz psychologów dziecięcych. Ci ostatni stosują wiele z nich w przychodniach, gdzie dzieci uczestniczą w terapiach manualnych. Pod okiem doświadczonego specjalisty dziecko może nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale przede wszystkim świetnie się bawić!

 

Źródło zdjęć: Pinterest. 

 
 

Polecane produkty

Krzyż drewniany
Krzyż drewniany

147.60 zł

Świecznik niski Bonaparte
Świecznik niski Bonaparte

60.00 zł

Drewniany świecznik Cztery Wieże
Drewniany świecznik Cztery Wieże

149.00 zł

Krzyż z Koroną Cierniową
Krzyż z Koroną Cierniową

180.00 zł

 

Przeczytaj

 

Fabryka pomysłu

Fabryka Pomysłu to sklep powstały z miłości do piękna, estetyki i tworzenia rzeczy eleganckich, ale i funkcjonalnych. Inspiruje nas natura, a jednocześnie życie blisko niej i w zgodzie z nią. Tworzone przez nas przedmioty powstają w niewielkim, rodzinnym zakładzie stolarskim – dzięki temu możemy skupić się na najdrobniejszych detalach, zwracać uwagę na jakość wykorzystywanego drewna. W ofercie sklepu znajdują się: drewniane świeczniki, drewniane kufry i skrzynie, drewniane stojaki – gadżety, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu, domu czy biurze. Każdy z oferowanych przez nas przedmiotów powstaje na indywidualne zamówienie przez co klienci mogą cieszyć się oryginalnymi i niepowtarzalnymi przedmiotami dookoła siebie.

© 2016 Tworzenie stron Xann Internet Solutions

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności